Het gaat beter met de Nederlandse detailhandel. De inkomsten van winkeliers zitten voor het eerst in twee jaar in de lift.
Goed nieuws van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vrijdagochtend. Nederlandse winkeliers hebben de omzet in april in het sterkste tempo zien stijgen sinds november 2010.
De verkopen van de detailhandel groeiden in april met 3,4 procent in vergelijking met een jaar eerder. Daarmee lijkt het voorzichtige herstel van het eerste kwartaal van dit jaar door te zetten.
Licht vertekend cijfer
Hoe mooi het cijfer van april ook is, het is iets vertekend. Dat komt ten eerste doordat het vergelijken van de ene maand met de andere niet helemaal eerlijk is. Soms zitten er vier weekenden in een maand, soms vijf. Het aantal dagen dat winkels open zijn en mensen op pad gaan verschilt sterk per maand.
Ten tweede was er dit jaar sprake van een paaseffect. In 2014 vielen de paasdagen in april, terwijl dat vorig jaar nog in maart was. Aangezien mensen met Pasen meer inkopen doen, zullen de winkelverkopen in april iets hoger liggen dan normaal. Vooral supermarkten en speciaalzaken in voedingsmiddelen profiteerden dit jaar van de extra paasinkopen.
Blokjes van drie maanden
Om een duidelijker beeld te krijgen van hoe het gaat met de Nederlandse detailhandel, is het beter om niet naar één enkele maand te kijken maar naar blokjes van drie maanden. Namelijk de maand die je wilt bekijken en de twee maanden daarvoor samen. Dat heet het driemaandsgemiddelde. Op die manier verklein je het effect van het verschillende aantal koopdagen per maand.
Dat levert de onderstaande grafiek op.
Het lijkt in eerste instantie een rommeltje, maar wat je ziet is heel verklaarbaar. Winkels hebben het namelijk niet altijd even druk gedurende het jaar. In de lente is het rustig, dan komt de uitverkoop in mei en juni. De piek is aan het einde van het jaar, als de feestdagen voor de deur staan.
Vergelijken met een jaar eerder
Om deze seizoenseffecten eruit te filteren, vergelijk je een periode met dezelfde periode een jaar eerder. Hoe verhoudt zich februari, maart en april van 2014 met dezelfde drie maanden het jaar ervoor? Dat is een eerlijke vergelijking.
Doe je dat voor het driemaandsgemiddelde van de winkelverkopen, dan zie je een positieve ontwikkeling. Sinds het einde van vorig jaar wordt de krimp steeds kleiner. Sterker nog: in februari, maart en april van 2014 neemt de omzet van winkeliers voor het eerst in twee jaar toe in vergelijking met een jaar eerder.
Een lichtpuntje dus voor de Nederlandse detailhandel. Al hebben de inkomsten nog lang niet het niveau bereikt van voor de crisis.
Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl